advertise-here.jpg
GR-cricket.jpg
wisden-auction.jpg
 
 
 
 

2018 Season Archive

The 2018 season in full including honours and award winners, final tables, player statistics and matchday-by-matchday results.

2018-honours-sykescup-Delph.jpg

Delph & Dobcross president Peter Gledhill and bowler Umer Yaqoob celebrate with the 2018 Sykes Cup.

2018-honours-paddockshield-Kirkburton.jpg

James Newsome (Kirkburton 2XI),holds the 2018 Paddock Shield.

Roll Of Honour - Teams

 

Drakes Premiership

hoylandswaine_honours.jpg

Hoylandswaine 1XI

Jedi Championship

barkisland_honours.jpg

Barkisland 1XI

Cedar Court Conference

denby_honours.jpg

Denby 1XI

All-Rounder Sykes Cup

delph-dobcross_honours.jpg

Delph & Dobcross 1XI

 

Drakes Premiership Two

hoylandswaine_honours.jpg

Hoylandswaine 2XI

Jedi Championship Two

golcar_honours.jpg

Golcar 2XI

Cedar Court Conference Two

mirfield-parish-cav_honours.jpg

Mirfield Parish Cavaliers 2XI

Cedar Court Conference Two

upperthong_honours.jpg

Upperthong 2XI

 

T20 Trophy

hoylandswaine_honours.jpg

Hoylandswaine 1XI

T20 Shield

slaithwaite_honours.jpg

Slaithwaite 1XI

Hopkinson Trophy (Last 6 Matches)

cumberworth_honours.jpg

Cumberworth United 1XI

Schweppes Cup (Last 6 Matches)

kirkheaton_honours.jpg

Kirkheaton 2XI

 

Fired Up Corp. Paddock Shield

kirkburton_honours.jpg

Kirkburton 2XI

 
 
 
 

Roll Of Honour - Players

 

1XI Player Awards

Tom Oldham Trophy - Premiership (Batsman)

ALEX LEES (HOYLANDSWAINE)

Tom Oldham Trophy - Premiership (Bowler)

ADNAN GHANI (HOYLANDSWAINE)

Cyril Thorpe Cup - Premiership (Wicket-keeper)

SHABHAN RAHEEM (SHEPLEY) 

Clifford Sykes CupPremiership (Fielder excl. wicket-keeper)

TIMMY TAYLOR (HONLEY)

Hedley Dawson CupChampionship (Batsman)

JACOB WATERSON (RASTRICK)

Ron Tindall CupChampionship (Bowler)

MICHAEL KITSON (SKELMANTHORPE)

Harry Mellor Cup - Championship (Wicket-keeper)

SEB ALLEN (HOLMFIRTH)

Michael Pamment Family CupChampionship (Fielder excl. wicket-keeper)

LUKE BRIDGES (BARKISLAND)

Ronnie Sykes TrophyConference (Batsman)

FARHAN HUSSAIN (DENBY)

Hedley Collins TrophyConference (Bowler)

ZAFAR JADOON (DENBY)

Anderson CupConference (Wicket-keeper)

MATTHEW DOLLEY (CUMBERWORTH UNITED)

Stephen Sykes TrophyConference (Fielder excl. wicket-keeper)

GEORGE SMITH (CUMBERWORTH UNITED)
TOM MIGHALL (UPPERTHONG)

Johnny Hunter Rose BowlMatch-Winning Performance Of The Season

USMAN ARSHAD (HOYLANDSWAINE)

Jim Dawson Award - Sykes Cup Man Of The Final

MOSUN HUSSAIN (DELPH & DOBCROSS)

2XI Player Awards

Ernest B Whittle Trophy - Premiership Two (Batsman)

RICHARD JAKEMAN (HONLEY)

Colin Garthwaite TrophyPremiership Two (Bowler)

JACK LOCKWOOD (HOYLANDSWAINE)

Hemingway CupPremiership Two (Wicket-keeper) 

BEN HARRIS (HONLEY)

J.F. Moran CupPremiership Two (Fielder excl. wicket-keeper)

JACOB HOLLING (CAWTHORNE)

Charles Wilkinson CupChampionship Two (Batsman)

LOUIS ASPELING (GOLCAR)

Frank Townend CupChampionship Two (Bowler)

GARY PEMBERTON (DELPH & DOBCROSS)

George Harrison CupChampionship Two (Wicket-keeper)

MARTON GLEDHILL (HOLMBRIDGE)

David Taylor CupChampionship Two (Fielder excl. wicket-keeper)

ANDREW MacLEOD (HOLMBRIDGE)

E.C. Peel TrophyConference Two (Batsman)

MAJID HUSSAIN (CARTWORTH MOOR)

Vernon Oldfield TrophyConference Two (Bowler)

TOM HEATON (MIRFIELD PARISH CAVALIERS)

Mark Earnshaw CupConference Two (Wicket-keeper)

IRFAN MUHAMMAD (CARTWORTH MOOR)

Roy Kilner TrophyConference Two (Fielder excl. wicket-keeper)

MARK BEAUMONT (HALL BOWER)

Johnny Hunter Rose BowlMatch-Winning Performance Of The Season

WILL KILNER (UPPERTHONG)

Philip Oldfield Award - Paddock Shield Man Of The Final

TOM CLIFFE (KIRKBURTON)

 

General Awards

David Boulton Trophy - Sporting Team of the Year

HONLEY 1XI

FE Greenwood Trophy - Ground with High Standard and Improvement

SHEPLEY CC

Tim Sugden Award - Best Administration of a Club

FLOCKTON CC

Tom Walker Trophy - Groundsman of the Year

JACK GHEE (ALMONDBURY WESLEYANS)

Overseas Player of the Year

PHIL TUNNICLIFFE (CLAYTON WEST)



Special Awards

Bob Stewart Award - Umpire's Distinguished Service Award

GARY RANK

Jack Gledhill Memorial Trophy - Best All-Rounder Of The Year

STEVE WHITWAM (GOLCAR)

Reg Haigh Trophy - Most Promising Young Cricketer

TOBY BOOTH (KIRKBURTON)

Lady Sykes Candlesticks - Current Players who have Given Outstanding Service

JAMES NEWSOME (KIRKBURTON)
MARK FIRTH (CLAYTON WEST)

F.R. Stallard Cup A person who has given long & distinguished service to their club and/or the game in general

GEOFF CROMPTON (SKELMANTHORPE)

 

Statistics & Player Averages

 
2018-honours-batting-Lees.jpg
2018-honours-bowling-Ghani.jpg
 

Final League Tables

Click to view

block-final-table.png

Results

Click to view

block-final-results.png

Matchday Reports

Click to view

block-final-reviews.png

Top Performances

Click to view

Coming Soon

 

Player Stats

Click to view

Prem1_Block.jpg

Player Stats

Click to view

Cham1_Block.jpg

Player Stats

Click to view

Conf1_Block.jpg

Player Stats

Click to view

Prem2_Block.jpg
 

Player Stats

Click to view

Cham2_Block.jpg

Player Stats

Click to view

Conf2only_Block.jpg

Player Stats

Click to view

Conf3only_Block.jpg