tics-advert.jpg
GR-cricket.jpg
wisden-auction.jpg
 
 
 
 

matches 20110416 results

Click here to go back to the 2011 results page.

Sat 16th April - Drakes Premiership

*Barkisland 144 (A Kaye 59, D Robinson 38; A Ghaus 7-58)
Delph and Dobcross 145-3 (B Cruse 63, B Khiljee 31)
Delph & Dobcross win (6 points) Barkisland (0pts)
Click here for scorecard.

* Elland 241-6 (D Wood 99, G Finn 75, P Davies 3-29, L Aspeling 3-47)
Skelmanthorpe 239-7 (H Rashid 100, L Aspeling 72; D Rhodes 5-57)
Elland win (5 points) Skelmanthorpe (1pt)

*Hoylandswaine 369-8 (J Sadler 129no, J Sayers 117, L Dickinson 61; M Joice 3-82)
Honley 372-7 (D Howard 144, M Joice 129; G Montgomery 3-82)
Honley win (5 points) Hoylandswaine (1pt)
Click here for scorecard.

*Marsden 214-5 (C Kilner 61no, C Coleman 57, H Garg 36)
Scholes 103 (C Kilner 5-52, M Coulson 3-26)
Marsden win (6 points) Scholes (0pts)
Click here for scorecard.

Kirkburton 194-8 (M Wood 60, A Smith 41; P Drysdale 5-33)
*Shelley 180 (P Drysdale 54, A Ahmed 39, J Sykes 35; T Burkinshaw 4-14)
Kirkburton win (6 points) Shelley (0pts)

Golcar 130 (M Illingworth 46, L Baxter 27, C Glover 4-38, D Glover 4-47)
*Shepley 122 (S Denton 65; W Hinchliffe 4-30, J McNamara 4-41)
Golcar win (6 points) Shepley (0pts)
Click here for scorecard.

Broad Oak 276-7 (C Gill 157no, A France 34)
*Slaithwaite 182 (A Turner 46, W Hussain 37, M Welsh 27, Y Golwalkar 3-57, H Anderson 3-70)
Broad Oak win (6 points) Slaithwaite (0pts)

Sat 16th April - Frank Platt Championship

Almondbury 208 (K Khan 58, JW Van Kee 58, A Kamran 43; J Lee 4-45, A Moors 3-45, D Onions 3-71)
*Emley Clarence 158 (N Wilson 29, A Moors 25)
Almondbury win (6 points)  Emley Clarence (0pts)

*Hall Bower 168-8 (T Cliff 34, M Mitchell 33, J Ahmed 28, R Bottomley 28, M Morley 3-36)
Holmfirth 169-4 (G Myers 62no, C Cowell 51no, M Usman 41)
Holmfirth win (5 points)  Hall Bower (1pt)

Paddock* 119 (T Shah 32; A Grey 3-12, D Winterbottom 3-38, M Dixon 3-41)
*Lepton Highlanders 123-6 (D Winterbottom 56; S Nazir 4-34)
Lepton win (6 points)  Paddock (0pts)
Click here for scorecard.

Clayton West 113 (J Storey 4-30, N Ashraf 3-21)
*Meltham 115-4 (W Fraine 41no, L Kenworthy 27)
Meltham win (6 points)  Clayton West (0pts)

Sat 16th April - Cedar Court Conference

Lascelles Hall 254-9 (S Marsh 88, M Simpson 41, J Dawson 34no; J Bishop 5-37)
* Kirkheaton 148 (N Akram 33, J Bishop 25, T Robertshaw 3-12, D Mulhall 3-53)
Lascelles Hall win (6 points)  Kirkheaton (0pts)

*Linthwaite 245* (A Yousaf 70, I Malik 47, M Taj 42; G Kilburn 4-39, C Walmsley 3-57, B Simpson 3-73)
Cawthorne 161 (C Walmsley 77, M Burgess 29; M Taj 3-24, M Asam 3-54)
Linthwaite win (6 points)  Cawthorne (0pts)

Armitage Bridge 180-8 (J Williamson 40, C Jump 31, A Gledhill 26; A Rehman 4-60, C Dennison 4-78)
*Rastrick 124 (A Rehman 54; C Jump 4-38)
Armitage Bridge win (6 points)  Rastrick (0pts)

Thongsbridge 232 (B Howitt 73, B Ravenshill 66; J Forrester 3-54)
Micklehurst 137 (J Forrester 58, T Wood 29; M Gummerson 5-9, I Shah 4-63)
Thongsbridge win (6 points)  Micklehurst (0pts)



Drakes Premiership Two

*Armitage Bridge 173-9 (P. Harrison 41, M. Hallas 61, A. Clegg 3-42, J. Boyd 4-32)
Meltham 72 (M. White 31, S. Atkinson 3-21)
  Armitage Bridge 6 points  Meltham 0 points

Elland 243-7 (H. Palmer 75, N. Rahman 66*)
*Broad Oak 235-7 (S. Peacock 32, S. Burluraux 33, J. Harper 51, J. Forrest 41)
  Elland 5 points  Broad Oak 1 point

*Delph & Dobcross 149 (N. Horton 57, S. Khuman 3-46, T. Simpson 3-15)
Slaithwaite 150-5 (C. Payne 66, J. Langfield 35)
  Delph & Dobcross 0 points Slaithwaite 6 points

Shepley 128 (S. Greaves 31, R. Hall 3-21)
*Golcar 91 (D. Woodhead 39, A. Littlewood 3-27, S. Greaves 4-28)
  Shepley 6 points Golcar 0 points

Emley Clarence 183-7 (A. Rhodes 38, G. Ferguson 41, K. Taylor 41, O. Davidson 6-33)
*Kirkburton 186-1 (D. Greaves 71, G. Eastwood 101*)
  Emley Clarence  1 point  Kirkburton 5 points

*Scholes 76 (M. Berry 5-24, S. Longmore 3-38)
Marsden 77-4 (A. Daniel 26)
Scholes 0 points Marsden 6 points

*Skelmanthorpe 183-9 (J. Greaves 37, J. Roebuck 58, J. Hinchliffe 25, D. Sykes 3-43)
Barkisland 173 (Jac. Travis 25, D. Sykes 35, A. Dollive 7-25)
Skelmanthorpe 6 points Barkisland 0 points

Frank Platt Championship Two

Thongsbridge 218-7 (R. Wagstaff 52, J. Thompson 51, J. Thompson 39*, L. Watmough 3-41)
*Holmfirth 115 (T. Morgan 48, K. Malcolm 4-22, R. Kirk 4-29)
Thongsbridge 6 points Holmfirth 0 points

Hall Bower 56 (C. McWilliam 3-19, A. Jakeman 3-7)
*Honley 57 (M. Sykes 37*)
Hall Bower 0 points Honley 6 points

Kirkheaton 161 (Ijaz 46, T. Gledhill 32, J. Smith 3-33, F. Ahmed 3-25)
*Lascelles Hall 165-9 (T. Booth (14 yr old) 69, Shaffiq 3-36)
Kirkheaton 0 points Lascelles Hall 6 points

*Micklehurst v Hoylandswaine - No Result

Cedar Court Conference Two

*Almondbury 216-8 (C. Madden 58, M. Earnshaw 58, J. Ghani 3-34)
Rastrick 104-9 (J. Ghani 27*, A. Langton 3-30, B. Earnshaw 3-18)
Almondbury 5 points Rastrick 0 points

*Cawthorne 220-5 (C. Roebuck 36, D. Skelly 79, W. Mott 31, C. Mott 32*)
Shelley 128
(A. Brothers 28, J. Scott 28, J. Nightingale 23, A. Kaye 3-45, R. Schofield 3-9)
 
Cawthorne 6 points  Shelley 0 points
 

Linthwaite 215-9 (J. Fernyhough 59, G. Dyson 60, M. Liaqat 30*, P. Rigby 3-64)
*Clayton West 220-2 (D. Baxter 106*, R. Kaskiewicz 90*)
Linthwaite 1 point Clayton West 5 points

Lepton Highlanders 162 (Y. Azam 32, J. Easingwood 42, M. Long 27, D. Mellor 3-39)
*Paddock 164-7 (M. Booth 50*, P. Metcalfe 31*, M. Long 3-38)
Lepton Highlanders 0 points Paddock 6 points