advertise-here.jpg
GR-cricket.jpg
wisden-auction.jpg
 
 
 
 

matches 20110514 results

Click here to go back to the 2011 results page.  

Sat 14th May - Drakes Premiership

*Barkisland 130 (B Westbrook 37no, G Colman 31, A Gleave 29; A Alsop 4-50, M Shahnawaz 3-33, J Lee 3-40),
Scholes 134-5 (I Khan 46, T Brook 30; K Chetty 3-41). 
Scholes win (6points) Barkisland (0points)
Click here for match report (via Scholes CC website)

Elland 210-9 (G Finn 75, N Sharp 49; A Morris 4-58),
*Hoylandswaine 214-3 (J Sadler 81, L Dickinson 65, M Cranmer 39).
Hoylandswaine win (5points) Elland (1point)

Honley 257-5 (S Kelly 106, M Joice 53no, H Haye 47no),
*Delph & Dobcross 191-7 (B Khiljee 45no, F Butt 42; R Howarth 5-77).
Match abandoned, bad light.
Delph & Dobcross (2 points) Honley (2points)
Click here for scorecard

Kirkburton 153-6 (G Buckley 52no, C Roebuck 52; S Whitwam 4-60),
*Golcar 154-4 (L Baxter 60no, S Whitwam 40, C Ruscoe 36).
Golcar win (5points) Kirkburton (1point)

Marsden 123 (M Kyle 69, N Clee 39; R Bruce 5-34),
*Slaithwaite 114 (W Hussain 48; C Kilner 4-28, J Longmore 3-17)
Marsden win (6points) Slaithwaite (0points)
Click here for scorecard

*Shelley 190-8 (S Ahmed 54, S Dyson 36, P Drysdale 34, B Khalid 28; Y Golwalker 4-30),
Broad Oak 137
(T McCreadie 32; B Khalid 5-55, A Ahmed 3-44).
Shelley win (6points) Broad Oak (0points)

*Shepley 216-7 (H Ellis 50no, C Glover 35, L Wiles 31, D Glover 28no; P Davis 3-59),
Skelmanthorpe 93 (R Cocking 32; C Glover 5-22).
Shepley win (6 points) Skelmanthorpe (0points)
Click here for scorecard

Sat 14th May - Frank Platt Championship

*Almondbury 170-9 (M Sykes 49, D Swan 38, J Van Ee 33, T Majid 30no; C James 4-29),
Clayton West 173-6 (T Barber 72no, K Rank 39no, D Barber 33; J White 3-28).
Clayton West win (5points) Almondbury (1point)

Lepton Highlanders 192-8 (O Smith 58, A Slack 27, D Winterbottom 27; N Ashraf 4-66),
*Meltham 141 (L Kenworthy 56; S Brown 3-31, D Winterbottom 3-45).
Lepton Highlanders win (6points) Meltham (0points)

Hall Bower 274-6 (J Ahmed 117, R Bottomley 72no; D Onions 4-93),
*Emley Clarence 167 (R Haynes 70, A Greenwood 44, D Onions 31; C Sykes 4-33).
Hall Bower win (6points) Emley Clarence (0points)
Click here for scorecard

Holmfirth 239-5 (S Denton 65, M Usman 48, C Cowell 40, M Gummerson 33no; F Siddiq 4-65),
*Paddock 208 (F Siddiq 56, Z Ahmed 45, T Shah 41; S Denton 4-63).
Holmfirth win (6points) Paddock (0points)
Click here for scorecard

Sat 14th May - Cedar Court Conference

Cawthorne 216-7 (C Walmsley 90, L Skelly 64; T Wightman 3-62),
*Lascelles Hall 220-7 (T Taylor 81no, S Marsh 60, B Robshaw 49; J Rodgers 4-67).
Lascelles Hall win (5 points) Cawthorne 1point)

Kirkheaton 166-9 (J Bishop 76no; M Saddiq 8-80),
*Rastrick 168-4 (A Rehman 54, M Siddiq 49no).
Rastrick win (5points) Kirkheaton (1point)

*Thongsbridge 227-8 (B Raven-Hill 87, O Webster 42, J Thompson 26; M Taj 4-79),
Linthwaite 175 (N Ishaq 34, M Azam 29no, M Ahsan 25; Z Iqbal 4-39, I Shah 3-70).
Thongsbridge win (6 points) Linthwaite (0points)

*Micklehurst v Armitage Bridge
, no play. 
Micklehurst (2points) Armitage Bridge (2points)



Sat 14th May - Drakes Premiership Two

*Armitage Bridge 171 (J. Speight 27, M. Hallas 47, T. Nicholson 3-41, C. Cocking 3-39)
Barkisland 174-6 (B. Schofield 48, R. Holroyd 47, M. Hallas 3-36)
Barkisland win (6 points) Armitage Bridge (0 points) 

Shepley 180-8 (D. Gill 57, J. Lee 27*)
*Broad Oak 181-7 (S. Rushworth 79*)
Broad Oak win (5 points) Shepley (1 point)

Emley Clarence 105 (W. Appleyard 28, D. McGivern 36, N. Rehman 5-22)
*Elland 102-0 (H. Palmer 49*, A. Blakey 49*)
Elland win (6 points) Emley Clarence (0 points)

Delph & Dobcross 99 (S. Broadbent 30, Gav. Smith 5-29, Rob Kettlewell 3-26)
*Kirkburton 102-1 (J. Newsome 51*, J. Tindle 40*)
Kirkburton win (6 points) Delph & Dobcross (0 points)

Meltham 2-1 Abandoned, Rain
*Marsden - Abandoned, Rain
Match Drawn - Marsden (2 points) Meltham (2 points)

*Scholes 213-6 (M. Wimpenny 42, C. Lawson 35, R. Wimpenny 54, M. Floyd 42, K. Sajjad 4-49)
Slaithwaite 214-4 (J. Bryson 63, R. Haslam 92*)
Slaithwaite win (5 points) Scholes (1 point)

Golcar 197-8 (I. Ali 42, J. Lockwood 29*, J. Roebuck 3-36)
*Skelmanthorpe 198-8 (R. Jagger 39, J. Roebuck 48, C. Chapman 4-38)
Skelmanthorpe win (5 points) Golcar (1 point)

Sat 14th May - Frank Platt Championship Two

Thongsbridge 40 (M. Beaumont 5-18, J. Hunter 3-12)
*Hall Bower 42-2
Hall Bower win (6 points) Thongsbridge (0 points)

*Holmfirth 168-7 (M. Battye-Wood 45, I. Whiteley 28*, D. Taylor 3-41)
Lascelles Hall 162-9 (A. Robshaw 37, F. Ahmed 28, T. Charlton 34*, J. Moore 3-13)
Holmfirth win (5 points) Lascelles Hall (1 point)

*Honley 260 (C. Woodhead 135, J. McNamara 48, B. Downend 3-48, J. McCabe 4-37)
Micklehurst 89 (J. McCabe 38, E. Kaye 5-23, T. Willets 3-31)
Honley win (6 points) Micklehurst (0 points)

Hoylandswaine 265-6 (C. Lee 119, S. Wilson 64, M. Hinchliffe 31, J. Phayer 3-40)
*Kirkheaton 187-9 (J. Fox 42, S. Sarwar 49, R. Greenwood 3-42, A. Tyas 4-52)
Hoylandswaine win (5 points) Kirkheaton (0 points)

Sat 14th May - Cedar Court Conference Two

*Cawthorne 196-7 (C. Roebuck 49, R. Nicholson 26, J. Holling 38*, P. Metcalfe 3-47)
Paddock 129 (M. Turner 28, I. Siddiq 26, A. Roebuck 5-32)
Cawthorne win (6 points) Paddock (0 points)

*Clayton West 218-6 (A. Thornhill 40, D. Baxter 39, H. Senior 29, J. Hawke 51*)
Almondbury 167 (M. Earnshaw 31, C. Marsden 63, D. Russell 26, Z. Hodder 3-22, P. Rigby 5-38)
Clayton West (6 points) Almondbury (0 points)

Rastrick 90 (T. Atkinson 4-10)
*Lepton Highlanders 91-3 (Y. Azam 28*, J. Easingwood 34*)
Lepton Highlanders win (6 points) Rastrick (0 points)

Shelley 78 (A. Hafeez 5-8)
*Linthwaite 81-2 (J. Fernyhough 28)
Linthwaite win (6 points) Shelley (0 points)