tics-advert.jpg
GR-cricket.jpg
wisden-auction.jpg
 
 
 
 

matches 20110903results

Click here to go back to the 2011 results page.

Sat 3rd Sept - Drakes Premiership

Barkisland 242-9 (A Gleave 74, G Colman 29, I Chetty 26; J Crossland 3-81, D Storey 3-39)
Skelmanthorpe 0-0
Match Abandoned (rain) - Barkisland 2 points, Skelmanthorpe 2 points

Scholes 230-8 (I Latif 83, I Khan 51; W Jones 4-75)
*Delph Dobcross 82-3
Match Abandoned (rain) - Delph & Dobcross 2 points, Scholes 2 points

*Golcar 254-5 (S Whitwam 101, J Howson 57, C Horner 57)
Honley 256-4 (M Joice 87, M Fraine 59no, S Kelly 41, R Jakeman 41)
Honley win 5 points, Golcar 1 point

*Hoylandswaine 300-8 (J Sadler 75, A Morris 65, C Schofield 42, M Cranmer 39, B Potter 39; D Clee 4-57)
Marsden 229-8 (C Coleman 42, A Farrell 37, H Garg 35, C Kilner 29; J Lockwood 3-28, G Montgomery 3-41)
Hoylandswaine win 5 points, Marsden 1 point

Broad Oak 108 (G Hurlbatt 25; D Glover 3-33, C Glover 3-36)
*Shepley 110-1 (T Denton 42no, T Rees 32no, S P Singh 31)
Shepley win 6 points, Broad Oak 0 points

*Shelley 171-9 (S Scott 61, S Ahmed 39, D Hill 30no; J Hendy 3-28)
Elland 145 (D Finn 30, A Finn 29no, J O'Connell 28; D Hill 3-19, S Ahmed 3-35)
Shelley win 6 points, Elland 0 points

*Slaithwaite 229-6 (B Taylor 66, W Hussain 55; G Buckley 3-104)
Kirkburton 62-4 (R Bruce 3-33)
Match Abandoned (rain) - Slaithwaite 2 points, Kirkburton 2 points

Sat 3rd Sept - Frank Platt Championship

*Almondbury 170 (M Mobeen 49, D Swann 44, L Brothers 30; D Wood 4-34, C James 3-49)
Clayton West 173-1 (T Barber 84no, M Firth 62)
Clayton West win 6 points, Almondbury 0 points

Hall Bower 131 (R Naidoo 42; D Stratford 4-30, D Onions 3-33)
*Emley Clarence 134-5 (J Lee 39, S Sykes 36no)
Emley Clarence win 6 points, Hall Bower 0 points

Lepton Highlanders 126 (A Grey 40; J Storey 4-51, A Clegg 3-18)
*Meltham 127-1 (W Fraine 58no, N Ashraf 42no)
Meltham win 6 points, Lepton Highlanders 0 points

Holmfirth 240-7 (C Cowell 105no, J Iqbal Snr 67, M Gummerson 28; S Nasir 4-39)
*Paddock 194 (I Siddiq 79, R Payne 32, S Anderson 28; J Iqbal Jnr 4-24, S Denton 3-37)
Holmfirth win 6 points, Paddock 0 points

Sat 3rd Sept - Cedar Court Conference

*Rastrick 172 (A Singh 35, M Shakir 33; H Charlton 4-38)
Kirkheaton 95 (M Knight 5-33)
Rastrick win 6 points, Kirkheaton 0 points

Cawthorne 257 (M Burgess 78, C Walmsley 64, C Matthewman 28; D Mulhall 6-71)
*Lascelles Hall 192 (R Shaw 61, R hall 32, J Booth 26; C Matthewman 3-21, G Kilburn 3-32)
Cawthorne win 6 points, Lascelles Hall 0 points

*Micklehurst 153 (J Darnborough 89 (D Moorhouse 3-7, C Jump 3-39)
Armitage Bridge 155-3 (C Jump 60no, P Hamer 40no)
Armitage Bridge win 6 points, Micklehurst 0 points

*Thongsbridge 224-9 (B. Raven-Hill 29, M. Kahdri 26, R. Wagstaff 45, N. Webster 34, M. Berry 35*, M. Asam 4-66, S. Iqbal 4-84)
Linthwaite 178 (S. Rehman 43, M. Asam 53, I. Shah 6-61)
Thongsbridge win 6 points, Linthwaite 0 points



Sat 3rd Sept - Drakes Premiership 2

*Armitage Bridge 224-2 (R. Sugden 102, P. Harrison 55*)
Delph & Dobcross 172-8 (J. Belcham 58,A. Lees 28)
Armitage Bridge 5 points, Delph & Dobcross 1 point

*Broad Oak 196 (S. Peacock 37, C. Woodruff 68)
Slaithwaite 175 (H. Garside 51*, T. Graham 27, D. Rushworth 4-44, J. Harper 4-67)
Broad Oak 6 points, Slaithwaite 0 points

*Elland 154 (N. Rehman 51, B. Speak 35, C. Cox 4-40, B. Glover 3-16)
Shepley 156-3 (A. Littlewood 74, O. Cox 45)
Elland 0 points, Shepley 6 points

Golcar 195-7 (R. Read 78*, J. Lockwood 33, C. Chapman 28)
*Kirkburton 199-2 (J. Ardron 93*, Geo. Smith 57, J. Newsome 30*)
Kirkburton 5 points, Golcar 1 point

Marsden 94-8 (C. Zaffino 60*, S. Morley 3-32)
Emley Clarence 96-1 (J. Tedder 35, G. Saunders 31*)
Marsden 0 points, Emley Clarence 6 points

*Scholes 308-8 (L. Sykes 31, R. Wimpenny 34, C. Lawson 73, M. Boorman 48, M. Hallworth 33*, C. Cocking 3-50)  Barkisland 267 (D. Sykes 66, T. Nicholson 77) Scholes 6 points, Barkisland 0 points

Meltham 356-2 (D. Hinchliffe 220, J. Murray-Webster 111)
*Skelmanthorpe 294-3 (P. Redgwick 115*, S. Jagger 65, J. Roebuck 84)
Skelmanthorpe 1 point, Meltham 5 points

Sat 3rd Sept - Frank Platt Championship 2

*Hall Bower 261-5 (D. Moss 57, J. Seddon 125, M. Beaumont 48, K. Malcolm 3-25)
Thongsbridge 265-7 (R. Marshall 112, Ja. Thompson 50*, D. Moss 3-54)
Hall Bower 1, Thongsbridge 5 points

Lascelles Hall 154 (T. Walker 45, A. Westerby 39, T. Charlton 28, I. Whiteley 3-29, M. Shahbaz 4-34)
*Holmfirth 73 (D. Taylor 4-41, T. Walker 4-9)
Holmfirth 0 points, Lascelles Hall 6 points

*Honley 274-8 (R. Bryars 56, C. Woodhead 87, T. Willitts 44, I. Walker 32, B. Downend 3-57, S. Hayes 3-50)
Micklehurst 156 (B. Downend 43, J. White 59, T. Woodhead 4-27, I. Walker 4-45)
Honley 6 points, Micklehurst 0 points

Hoylandswaine 245-3 (R. Copley 90, D. Hoyle 100*, M. Shafiq 3-55)
*Kirkheaton 169 (S. Grey 36, M. Javed 36, N. Swift 40, B. Hoyle 3-36)
Kirkheaton 0 points, Hoylandswaine 6 points

Sat 3rd Sept - Cedar Court Conference 2

*Cawthorne 193-7 (C. Roebuck 36, R. Nicholson 38, A. Pratt 30, A. Kaye 35*)
Paddock 154-9 (S. Nawaz 25, O. Hussain 58*, J. Hollin 4-30)
Cawthorne 5 points, Paddock 1 point

*Clayton West 281-4 (W. Lockwood 67, D. Baxter 70, R. Kaskiewicz 60*, R. Joseph 3-87)
Almondbury 124 (J. Addy 27, D. Russell 26, A. Langton 4-46, S. Thornhill 5-33)
Clayton West 6 points, Almondbury 0 points

Rastrick 185 (P. Shaw 75, J. Anderson 45, J. Zafar 5-49)
*Lepton Highlanders 186-2
(D. Rushworth 90*, M. Smith 55)
Lepton Highlanders 6 points, Rastrick 0 points

Shelley 259-7 (M. Arnott 28, C. Matthew 123*, J. Nightingale 30, Ja. Jones 33, J. Fernyhough 3-46)
*Linthwaite 229 (J. Barber 41, A. Hafeez 26, A. Ullah 37, J. Covell-Wood 55, J. Nightingale 6-48)
Linthwaite 0 points, Shelley 6 points