advertise-here.jpg
GR-cricket.jpg
wisden-auction.jpg
 
 
 
 

matches 20110423 results

Click here to go back to the 2011 results page. 

Sat 23rd April - Drakes Premiership

Elland 304-6 (D Wood 101, G Wood 81, D Finn 61, C Fletcher 31no)
*Broad Oak 243-8 (J Howson 50, A France 35, A Walker 30no, J Hargreaves 30; C Goulden 5-74)
Elland win (5 points), Broad Oak (1 point)

*Delph & Dobcross 266-7 (G Simpson 101no, J Morris 92; I Younas 3-84)
Slaithwaite 144 (I Holt 63; A Lilley 3-31, B Khiljee 3-38)
Delph & Dobcross win (6 points), Slaithwaite (0 points)
Click here for scorecard

Shelley 169 (J Scott 34, S Scott 25; R Howarth 5-78)
*Honley 170-4 (R Jakeman 61, M Joice 47no, J Greaves 41)
Honley win (6 points), Shelley (0 points)
Click here for scorecard

*Skelmanthorpe 120-1 (L Aspeling 72no, H Rashid 26no)
Marsden (...)
**Match abandoned**

Hoylandswaine 263-6 (J Sadler 71, M Cranmer 47, Liam Dickinson 29, C Flowers 28; M Shah Nawaz 3-72)
Scholes 164 (A Alsop 33; M Cranmer 3-30)
Hoylandswaine win (6 points), Scholes (0 points)
Click here for scorecard

Shepley 187-9 (T Rees 55, H Ellis 48, L Wiles 41; R Robinson 3-45)
*Kirkburton 146 (R Robinson 29, O Davidson 27no; D Glover 4-35, A Rashid 3-39)
Shepley win (6 points), Kirkburton (0 points)
Click here for scorecard

*Golcar 202-9 (S Whitwam 38, L Baxter 35, James Sykes 27no; G Colman 5-43)
Barkisand 201 (A Gleave 45, A Kay 38, S Wheelwright 33; S Whitwam 4-49, W Hinchliffe 3-47, J McNamara 3-75)
Golcar win (6 points), Barkisland (0 points)

Sat 23rd April - Frank Platt Championship

*Holmfirth 102 (S Denton 44; D Winterbottom 5-35, S Brown 4-17)
Lepton Highlanders 46 (J Iqbal Jnr 8-19)
Holmfirth win (6 points), Lepton (0 points)

Meltham 246-8 (L Kenworthy 69, I Hussain 33, Z Shah 25; M Mobeen 5-59)
*Almondbury 132 (J Van-Ee 32; K Mhundwa 5-51)
Meltham win (6 points), Almondbury (0 points)

*Paddock 156 (Z Ahmed 51, R Payne 45; J Lee 6-71)
Emley Clarence 157-7 (S Hassan 71; A Rafiq 3-34)
Emley win (6 points), Paddock (0 points)
Click here for scorecard

*Clayton West v Hall Bower - No play, rain
Match Drawn (2 points each)

Sat 23rd April - Cedar Court Conference

*Armitage Bridge 267-2 (H Jones 140no, D Moorhouse 64no, S Hussain 30)
Linthwaite 193 (M Ihsan 49, A Malik 34, M Taj 29; R Lunn 3-33)
Armitage Bridge win (6 points), Linthwaite (0 points)

Rain affected, 25 overs-a-side
Kirkheaton 135-5 (K Saleem 45, M Abid 37no, J Bishop 25; N Bramall 3-31)
*Cawthorne 123-6 (L Skelly 28no; K Saleem 5-41)
Kirkheaton win (5 points), Cawthorne (1 point)

*Lascelles Hall 188 (T Booth 38; R Hall 47: I Shah 4-85; T Raven-Hill 3-46; B Raven-Hill 3-34)
Thongsbridge 190-1 (O Webster 104no; G Parkin 72no)
Thongsbridge win (6 points), Lascelles Hall (0 points)

Rastrick 242 (A Rehman 87, C Dennison 57; N Lawrence 6-36)
*Micklehurst 115 (A Whitehead 38; C Dennison 6-68, A Rehman 4-40)
Rastrick win (6 points), Micklehurst (0 points)


Sat 23rd April - Drakes Premiership Two

Delph & Dobcross 178 ( J. Belcham 40, A. Lees 26, N. Horton 39)
*Barkisland 179-6 (Jac. Travis 43, S. Oddy 51, B. Westbrook 25, A. Lees 5-27)
Barkisland 6 points  Delph & Dobcross 0 points

*Elland 198-6 (H. Palmer 82, A. Blakey 44*)
Skelmanthorpe 151-9 (R. Jagger 36, J. Roebuck 28, R. Palmer 3-42, C. Walker 3-23)
Elland 5 points  Skelmanthorpe 1 point

Emley Clarence v Armitage Bridge – Emley Clarence unable to raise a team. 
Emley Clarence 0 points  Armitage Bridge 6 points

*Marsden 124 (R. Clarke 38, S. Rushworth 4-32, C. Baxter 3-17) 
Broad Oak 126-9 (C. Baxter 27, A. Keeling 27, D. Clee 3-28)
Marsden 0 points Broad Oak 6 points

*Meltham 167-8 (B. Shaw 100*, C. Lawson 3-40, G. Wakefield 4-49)
Scholes 169-5 (L. Sykes 36, T. Boorman 30)
Meltham 1 point Scholes 5 points

*Shepley 245-7 (A. Carter 32, R. Denton 80, C. Cox 64, Gav. Smith 3-33)
Kirkburton 183-9 (Gav. Smith 32, D. Lindley 33, M. Smith 63, I. Walker 3-46)
Shepley 5 points  Kirkburton 0 points

Golcar 186-8 (G. Crowther 61, K. Sajjad 3-43)
*Slaithwaite 159 (J. Langfield 32, C. Payne 51, M. Brook 4-55)
Slaithwaite 0 points Golcar 6 points

Sat 23rd April - Frank Platt Championship Two

*Hall Bower 273-8 (D. Moss 25, J. Greenway 88, B. Balicki 33, J. Hunter 35*, T. Collier 52*, J. England 6-15)
Holmfirth 122-9 (M. Battye-Wood 51, M. Beaumont 5-27)
Hall Bower 5 points Holmfirth 0 points

Hoylandswaine v Lascelles Hall – No Play Rain
Hoylandswaine 2 points Lascelles Hall 2 points

*Kirkheaton 144 (J. Fox 45, T. Willetts 6-46)
Honley 145-6 (S. England 59*, A. Cawtheray 32)
Kirkheaton 0 points Honley 6 points

*Thongsbridge 137 (G. Webster 31, A. James 25*, A. Pearson 4-33, B. Downend 5-34)
Micklehurst 116 (L. Kippax 40, J. McCabe 30, Ja. Thompson 4-35, R. Kirk 4-26)
Thongsbridge 6 points Micklehurst 0 points

Sat 23rd April - Cedar Court Conference Two

*Linthwaite 163 (M. Younas 60, G. Dyson 53, A. Kaye 3-21, C. Mott 3-15)
Cawthorne 111
(G. Dyson 5-40)
Linthwaite 6 points Cawthorne 0 points

Clayton West 91-2 (A. Clegg 40*, I. Kola 25*) v *Lepton Highlanders – Match abandoned due to rain.
Lepton Highlanders 2 points Clayton West 2 points

*Rastrick 158-9 (C. Jowett 66, J. Marsh 35, D. Mellor 4-33)
Paddock 159-4 (S. Nawaz 51, M. Turner 39, D. Wood 46*)
Rastrick 1 point Paddock 5 points

*Shelley 77 (A. Murfin 26, D. Russell 4-32)
Almondbury 81-5 
Shelley 0 points Almondbury 6 points