advertise-here.jpg
GR-cricket.jpg
wisden-auction.jpg
 
 
 
 

matches 20110604 results

Click here to go back to the 2011 results page. 

Sat 4th June - Drakes Premiership

Golcar 215-6 (S Whitwam 117, J Howson 31; R Howarth 3-74),
*Honley 216-9 (R Jakeman 114; J McNamara 4-85, S Whitwam 3-69).
Honley win 5 points Golcar 1 point
Click here for scorecard

Slaithwaite 186 (I Holt 71no, W Hussain 37, B Taylor 27; J Ingham 5-25, O Davidson 3-73),
*Kirkburton 191-3 (M Wood 82, A Smith 45, R Robinson 39).
Kirkburton win 6 points Slaithwaite 1 point

*Elland 276-5 (D Wood 72no, P Winrow 63, G Wood 59, G Finn 46),
Shelley 217-7 (A Ahmed 45, S Dyson 40no, S Ahmed 33, M Arnott 29).
Elland win 5 points Shelley 1 point
Click here for scorecard

*Scholes 225-6 (I Khan 79no, T Brook 42, J Noble 41; A Ghaus 4-91),
Delph & Dobcross 226-4 (I Zahoor 64, B Khiljee 59no, A Lilley 58).
Delph & Dobcross win 5 points Scholes 1 point
Click here for scorecard

*Broad Oak 195-7 (J Hargreaves 64no, S Rushworth 44, C Gill 38; S P Singh 3-47, A Rashid 3-59),
Shepley 197-5 (S P Singh 98no, B Wells 27).
Shepley win 5 points Broad Oak 1 point
Click here for scorecard

*Skelmanthorpe 312-5 (J Dollive 107, H Rashid 97, K Whittaker 44, R Jagger 26),
Barkisland 155-7 (G Colman 42, B Westbrook 29no).
Skelmanthorpe win 5 points Barkisland 0 points

Hoylandswaine 170 (J Sadler 68, D Bandula 35; M Berry 5-47),
*Marsden 170 (H Garg 50, C Coleman 34; D Bandula 4-33, M Cranmer 4-59).
Match tied Hoylandswaine 3 points Marsden 3 points

Sat 4th June - Frank Platt Championship

*Clayton West 209 (A Clegg 58, M Firth 55no, D Barber 38; F Siddique 4-79),
Paddock 142 (R Payne 27; D Del Prete 7-45).
Clayton West win 6 points Paddock 0 points

*Hall Bower 190 (J Ahmed 41, M Umar 34; M Mobeen 5-78),
Almondbury 122 (T Majid 33; C Sykes 4-39, J Ahmed 4-41).
Hall Bower win 6 points Almondbury 0 points
Click here for scorecard

*Lepton Highlanders 150 (M Dixon 42S Brown 38; J Lee 6-48),
Emley Clarence 152-1 (S Sykes 68no, R Haynes 50no).
Emley Clarence win 6 points Lepton Highlanders 0 points

Meltham 208-9 (W Fraine 59, I Hussain 30no, A Hamid 30; M Morley 5-46, J Iqbal Jnr 4-80),
*Holmfirth 158 (J Iqbal Snr 60).
Meltham win 6 points Holmfirth 0 points

Sat 4th June - Cedar Court Conference

*Armitage Bridge 225-6 (C Jump 94, J Vickerman 58no, P Hamer 25; D Mulhall 4-113),
Lascelles Hall 182 (Richard Shaw 58, J Booth 37; J Vickerman 4-30).
Armitage Bridge win 6 points Lascelles Hall 0 points

*Cawthorne 234-7 (L Skelly 67, G Parkes 50, C Roebuck 38, P Osborne 28no),
Rastrick 216-9 (M Lambert 41, M Saddiq 40, S Farlow 34no, A Rehman 33).
Cawthorne win 5 points Rastrick 1 point

*Linthwaite 298-8 (S Bashir 85, I Malik 67, T Javed 30; N Lawrence 3-76),
Micklehurst 299-6 (M Brylowski 79, J Forrester 58, N Lawrence 57no; A Khan 3-93).
Micklehurst win 5 points Linthwaite 1 point

Thongsbridge 240-5 (O Webster 110, B Raven-Hill 42, B Howitt 37),
*Kirkheaton 143 (J Bishop 31, C Mitchell 29; I Shah 4-41, T Raven-Hill 4-55).
Thongsbridge win 6 points Kirkheaton 0 points


Sat 4th June - Drakes Premiership Two

Scholes 289 -3 (M. Smith 86, J. Clayton 67, R. Wimpenny52*, Josh Brook 44*)
*Barkisland 291-3 (T. Wood 45, S. Oddy 99, A. Fraine 87*, T. Booth 49*)
Barkisland win 5 points, Scholes 1 point

Armitage Bridge 179 (Co. Bullock 62*, M. Williamson 26, S. Atkinson 26, A. Lees 4-52, M. Lilley 3-48)
*Delph & Dobcross 165 (P. Lees 62, A. Lees 28, B. Hill 3-50, M. Hallas 3-28)
Armitage Bridge win 6 points
Delph & Dobcross 0 points

*Emley Clarence 142 (S. Hall 4-20)
Marsden 146-5 (C. Zaffino 38, Joe Smith 25*)
Marsden win 6 points
Emley Clarence 0 points

*Golcar 196-4 (U. Ali 30, A. Iqbal 60, R. Read 52*)
Kirkburton 198-9 (J. Newsome 61*, Gav. Smith 25, R. Hall 3-44, C. Chapman 3-54)
Kirkburton win 5 points
Golcar 1 point

*Meltham 268-6 (B. Shaw 52, R. Burgin 52, M. White 69, S. Holmes 57*, J. Greene 3-59)
Skelmanthorpe 254 (P. Redgwick 27, B. Dyson 57, P. Roebuck 42, J. Roebuck 27, H. Philpot 60*)
Meltham win 6 points, Skelmanthorpe 0 points

*Shepley 285-1 (A. Littlewood 95, S. Haigh 123*, O. Cox 47*)
Elland 223-8 (A. Scott 44, B. Speak 64, C. Richmond 38, C. Cox 5-42, R. Denton 3-53)
Shepley win 5 points, Elland 1 point

*Slaithwaite 154 (C. Payne 25, K. Sajjad 36*, L. Bradley 25, D. Rushworth 4-34, G. Hurlbatt 3-19)
Broad Oak 158-3 (C. Woodruff 34, A. Keeling 55*)
Broad Oak 6 win points
Slaithwaite 0 points

Sat 4th June - Frank Platt Championship Two

Holmfirth 180-8 (M. Bocarro 41, C. Allen 27*, M. Hinchliffe 3-43)
*Hoylandswaine 114 (T. Hanman 5-20)
Holmfirth win 6 points
Hoylandswaine 0 points

Honley 206-9 (R. Bryars 36, C. Woodhead 35, M. Sykes 36, D. Keen 3-45, J. Smith 3-23)
Lascelles Hall 156 (G. Summerville 38, T. Walker 25, F. Ahmed 28, I Walker 6-26)
Honley win 6 points
Lascelles Hall 0 points

Hall Bower 279-4 (J. Greenway 107, D. Moss 105, J. McCabe 3-70)
*Micklehurst 112 (J. Foden 26, J. Hunter 3-30, I. Dawood 3-25)
Hall Bower win 6 points
Micklehurst 0 points

Kirkheaton 211-9 (M. Asaf 57, M. Ahmed 127, James Thompson 4-43, P. Warrender 5-17)
*Thongsbridge 159-9 (James Thompson 30, C. Noble 33, M. Shafiq 4-31)
Kirkheaton win 5 points
Thongsbridge 1 point

Sat 4th June - Cedar Court Conference Two

*Almondbury 181-9 (I. Kenworthy 47, M. Sarfaraz 43, J. Fernyhough 3-31, M. Younis 3-50)
Linthwaite 132 (L. Renwick 26, M. Liaqat 28, D. Russell 3-18, D. Lucid 5-30)
Almondbury win 6 points, Linthwaite 0 points

*Paddock 100 (D. Rickson 4-29, W. Lockwood 3-13)
Clayton West 101-8 (H. Senior 41, D. Mellor 3-40)
Clayton West win 6 points
Paddock 0 points

Cawthorne 252-3 (A. Pratt 113, A. Kaye 32, W. Mott 33, C. Mott 37*)
*Rastrick 117 (C. Jowett 34, A. Pratt 3-24, R. Schofield 3-38)
Cawthorne 6 win points
Rastrick 0 points

Lepton Highlanders 186-7 (Y. Azam 39, M. Long 49, J. Easingwood 57*)
*Shelley 148 (J. Nightingale 47, I. Kola 37, J. Easingwood 5-31)
Lepton Highlanders win 6 points
Shelley 0 points