tics-advert.jpg
GR-cricket.jpg
wisden-auction.jpg
 
 
 
 

matches 20110611 results

Click here to go back to the 2011 results page.  

Sat 11th June - Drakes Premiership

*Barkisland 282-9 (D Robinson 89, G Colman 85, M Steers 37; A France 4-109, J Hargreaves 3-57)
Broad Oak 286-5 (C Gill 156no).
Broad Oak win 5 points Barkisland 1 point

*Kirkburton 341-6 (M Wood 140, G Buckley 93, R Robinson 63; H Haye 3-68),
Honley 289 (M Green 80, H Haye 70, M Joice 34, S Kelly 28, J Butterfield 28; O Davidson 4-61).
Kirkburton win 6 points Honley 0 points
Click here fore scorecard

Skelmanthorpe 154-8 (L Aspeling 34, P Davis 34; B Khiljee 4-52),
*Delph & Dobcross 155-2 (I Zahoor 78no, F Butt 56no).
Delph & Dobcross win 5 points Skelmanthorpe 1 point
Click here for scorecard

*Shepley 240-6 (T Denton 70, L Wiles 58, A Rashid 50; J O'Connell 4-69),
Elland 241-4 (G Wood 108no, G Finn 47, D Finn 38).
Elland win 5 points Shepley 1 point
Click here for scorecard

Scholes 148 (T Boorman 38, M Smith 28; S Whitwam 6-27, C Horner 3-25),
*Golcar 152-9 (M Smith 37, L Baxter 33; T Brook 3-33, A Alsop 3-36).
Golcar win 6 points Scholes 0 points

*Slaithwaite 209-8 (I Younas 44no, C Conners 37, R Bruce 26; M Cranmer 4-40),
Hoylandswaine 211-7 (J Sadler 65, J Sayers 60; W Hussain 3-75).
Hoylandswaine win 5 points Slaithwaite 1 point
Click here for scorecard

*Shelley 213-5
Marsden 214-8 (A Farrell 68no, N Clee 39, J Smith 27).
Marsden win 5 points Shelley 1 point
Click here for scorecard

Sat 11th June - Frank Platt Championship

*Holmfirth 84 (S Allen 28; C James 4-32),
Clayton West 87-6 (S Rank 29; J Iqbal Jnr 4-25).
Clayton West win 6 points Holmfirth 0 points

Lepton Highlanders 193 (M Dixon 47, A Grey 38, L Webster 26, G Hodgson 26; M Mobeen 6-53),
*Almondbury 197-5 (A Kamran 75, D Swan 72).
Almondbury win 6 points Lepton Highlanders 0 points

*Paddock 234-8 (Z Ahmed 77, F Siddiq 29, A Rawat 28),
Hall Bower 87 (P Naidoo 44; F Siddiq 7-43, I Rafiq 3-44).
Paddock win 6 points Hall Bower 0 points
Click here for scorecard

*Emley Clarence 166 (D Onions 52, C Stratford 31; J Storey 6-55, N Ashraf 3-31)
Meltham 169-5 (C Earnshaw 71no, M White 34no; D Onions 3-32)
Meltham win 6 points Emley 0 points

Sat 11th June - Cedar Court Conference

*Cawthorne 121-9 (M Burgess 31; J Williamson 3-19),
Armitage Bridge 124-7 (D Moorhouse 54, A Gledhill 28; P Tasker 4-22).
Armitage Bridge win 5 points Cawthorne 1 point

Linthwaite 212 (M Taj 105, A Khan 52; D Mulhall 4-50, J Booth 3-34),
*Lascelles Hall 213-2 (J Booth 84no, R Shaw 94).
Lascelles Hall win 6 points Linthwaite 0 points

*Micklehurst 224 (J Forrester 58, M Blomeley 54; N Akram 6-39, K Saleem 4-71),
Kirkheaton 148 (K Saleem 47; F Forrester 5-54).
Micklehurst win 6 points Kirkheaton 0 points

Rastrick 182 (A Rehman 34, A Singh 32, L Walker 25no; T Raven-Hill 6-72, I Shah 3-65),
*Thongsbridge 147 (I Shah 42no, T Kemp 36; M Saddiq 6-81, A Rehman 4-58).
Rastrick win 6 points Thongsbridge 0 points

Sat 11th June - Drakes Premiership 2

Golcar 113 (U. Ali 43, B. Hill 5-32)
*Armitage Bridge 117-4 (R. Sugden 31*, Co. Bullock 44, R. Hall 3-52)
Armitage Bridge win 6 points, Golcar 0 points

Barkisland 157 (D. Weston 52, B. Schofield 34, D. Rushworth 3-12)
*Broad Oak 159-5 (C. Woodruff 78, W. Metcalfe 25*)
Broad Oak win 6 points, Barkisland 0 points

*Elland 131 (A. Blakey 39, B. Speak 29, R. Blakey 34, T. Simpson 3-13)
Slaithwaite 133-8 (W. Beardsall 28, C. Payne 33*, R. Palmer 5-31)
 Slaithwaite win 6 points
Elland 0 points,

*Marsden 94 (S. Glover 5-20, S. Greaves 3-26)
Shepley 95-1 (A. Littlewood 40, R. Denton 34*)
Shepley win 6 points
Marsden 0 points

*Meltham 161 (S. Holmes 34, S. Kenworthy 26*, K. Taylor 3-13, S. Morley 3-28)
Emley Clarence 144 (W. Appleyard 56, B. Cockshaw 4-36)
Meltham win 6 points, Emley Clarence 0 points

*Scholes 347-5 (P. Birkhead 34, M. Wimpenny 122, A. Steers 111, M. Floyd 34, D. Jones 3-43)
Delph & Dobcross 75 (N. Horton 37*, A. Pamment 3-22, G. Wakefield 3-6)
Scholes 6 points, Delph & Dobcross 0 points

Kirkburton 204-8 (D. Greaves 101, D. Lindley 33, J. Hincliffe 3-48)
*Skelmanthorpe 207-9 (A. Dollive 37, J. Roebuck 54, H. Philpot 34, Gav. Smith 3-18, Rob. Kettlewell 4-54) Skelmanthorpe win 5 points, Kirkburton 1 point

Sat 11th June - Frank Platt Championship 2

*Hall Bower 274-5 (J. Greenway 41, D. Moss 57, M. Mitchell 86, M. Beaumont 27, W. Parker 3-46)
Lascelles Hall 156 (A. Robshaw 48, T. Walker 40, M. Beaumont 3-49)
Hall Bower win 6 points, Lascelles Hall 0 points

Holmfirth 114 (C. McWilliam 3-31, I. Walker 3-20)
*Honley 115-4 (M. Sykes 51*, C. Allen 3-42)
Honley win 6 points, Holmfirth 0 points

*Hoylandswaine 301-1 (S. Wilson 119*, D. Hoyle 160*)
Thongsbridge 204 (C. Noble 47, Ja. Thompson 62, T. Parr 48, J. Lockwood 3-43, R. Greenwood 3-46)
Hoylandswaine win 6 points, Thongsbridge 0 points

Micklehurst 178 (S. Debyl 54, B. Downend 65, M. Asaf 3-52, S. Grey 4-12)
*Kirkheaton 120 (Mohammes Shafiq 37*, A. Jones 4-43)
Micklehurst win 6 points, 
Kirkheaton 0 points,

Sat 11th June - Cedar Court Conference 2

Cawthorne 198 (R. Nicholson 52, S. Thornhill 3-34, R. Kaskiewicz 4-38)
*Clayton West 200-3 (S. Thornhill 68*, D. Baxter 33, R. Kaskiewicz 70)
Clayton West win 6 points, Cawthorne 0 points

*Lepton Highlanders 274-5 (Y. Azam 40, M. Long 121, C. Gillespie 47)
Almondbury 277-7 (C. Harris 39, F. Hussain 46, D. Lucid 100*, D. Russell 38*)
Almondbury win 5 points
Lepton Highlanders 1 point,

*Linthwaite 180 (L. Renwick 30, G. Dyson 25, J. Fernyhough 47, M. Liaqat 36, I Siddiq 5-21)
Paddock 182-5 (S. Nawaz 35, M. Turner 37, G. Dignan 42)
Paddock 6 win points
Linthwaite 0 points,

Shelley 206 (J. Sykes 37, A. Murfin 50*, C. Johnson 6-49)
*Rastrick 130 (O. Pearson 44, D. Thaxter 25)
Shelley win 6 points
Rastrick 0 points,