advertise-here.jpg
GR-cricket.jpg
wisden-auction.jpg
 
 
 
 

matches 20110618 results

Click here to go back to the 2011 results page.  

Sat 18th June - Drakes Premiership

Barkisland 164-5 (G Colman 57no, A Kaye 34, D Robinson 31)
*Elland 166-2 (D Wood 75no, G Wood 59).
Elland win 5 points Barkisland 1 point

 *Broad Oak 68 (B Khiljee 6-24, A Ghaus 3-24)
Delph & Dobcross 71-3 (F Butt 42no).
Delph & Dobcross win 6 points Broad Oak 0 points
Click here for scorecard

Slaithwaite 157 (C Conners 54, W Hussain 48; R Howarth 4-48, H Haye 3-24, T Craddock 3-45)
*Honley 158-4 (S Kelly 66, D Howard 39no, R Jakeman 30).
Honley win 6 points Slaithwaite 0 points
Click here for scorecard

Kirkburton 236-7 (A Smith 99, O Davidson 61, G Smith 25),
*Scholes 232 (T Boorman 65, I Khan 60, M Smith 33, J Noble 27no; A Smith 5-52).
Kirkburton win 6 points Scholes 0 points
Click here for match report

Shelley 152 (S Ahmed 58; M Cranmer 5-31, B Don 3-29)
*Hoylandswaine 158-1 (L Dickinson 66, J Sayers 60no, J Sadler 28no).
Hoylandswaine win 6 points Shelley 0 points
Click here for scorecard

Golcar 228-9 (M Illingworth 50, C Horner 42, C Ruscoe 37, J Howson 36; P Davis 4-40)
*Skelmanthorpe 229-6 (P Roebuck 68no, P Lombard 32no, R Jagger 32, P Davis 27, K Whittaker 25).
Skelmanthorpe win 5 points Golcar 1 point

*Marsden 204-7 (N Clee 61, D Clee 38no, C Coleman 30, J Smith 28; C Glover 6-76)
Shepley 209-9 (T Rees 55, H Ellis 47, N Hoyle 25; D Clee 4-73).
Shepley win 5 points Marsden 1 point
Click here for scorecard

Sat 18th June - Frank Platt Championship

Holmfirth 187 (M Gummerson 51, C Cowell 49; D Del Prete 6-58, T Barber 4-53)
*Clayton West 188-3 (M Firth 93no, T Barber 42).
Clayton West win 6 points Holmfirth 0 points

 *Meltham 129 (C Earnshaw 40; J Lee 3-17, D Onions 3-30)
Emley Clarence 131-9 (S Sykes 26, R Haynes 25; B Cockshaw 3-14, J Storey 3-62).
Emley Clarence win 6 points Meltham 0 points

Paddock 116 (S Anderson 25; J Ahmed 8-40)
*Hall Bower 113 (T Cliffe 36, J Ahmed 29; F Siddiq 5-53, S Nazir 4-18).
Paddock win 6 points Hall Bower 0 points
Click here for scorecard

*Lepton Highlanders 207-8 (M Dixon 55, L Webster 49, S Brown 41; M Mobeen 4-56)
Almondbury 121 (U Salim 37; S Brown 6-34).
Lepton Highlanders win 6 points Almondbury 0 points

 

Sat 18th June - Cedar Court Conference

 *Armitage Bridge 211-6 (H Jones 69, P Hamer 45, D Moorhouse 41),
Cawthorne 108 (C Matthewman 25; C Jump 5-34, R Lunn 3-26).
Armitage Bridge win 6 points Cawthorne 0 points

*Rastrick 77 (Z Iqbal 6-39, I Shah 4-33),
Thongsbridge 78-0 (B Raven-Hall 37no, D Webster 33no).
Thongsbridge win 6 points Rastrick 0 points

*Linthwaite 200 (I Malik 51, S Lehman 38no, S Bashir 37; D Mulhall 7-88, T Mulhall 3-32)
Lascelles Hall 153 (T Wightman 59, R Hall 41, R Shaw 27; A Khan 7-53).
Linthwaite win 6 points Lascelles Hall 0 points

Micklehurst 207 (J Forrester 66, M Blomeley 34; P Senior 6-29)
*Kirkheaton 208-5 (K Saleem 90, C Mitchell 30no).
Kirkheaton win 6 points Micklehurst 0 points




Sat 18th June - Drakes Premiership 2

*Barkisland 292-7 (S. Oddy 28, J. Taylor 107, R. Holroyd 73)
Elland 141 (H. Palmer 42, D. Sykes 3-34, T. Nicholson 3-40)
Barkisland win 6 points, Elland 0 points

*Delph & Dobcross 76 (J. Belcham 28, W. Metcalfe 7-20)
Broad Oak 80-0 (C. Woodruff 53*)
Broad Oak win 6 points,
Delph & Dobcross 0 points

*Emley Clarence 146 (R. Whetham 34, G. Ferguson 26, J. Hinchliffe 3-34, T. Sykes 5-24)
Skelmanthorpe 147-2 (T. Sykes 74*, J. Greaves 41)
Skelmanthorpe
win 6 points Emley Clarence 0 points

*Golcar 149 (Dave Woodhead 36*, M. Floyd 6-29)
Scholes 151-5 (P. Birkhead 44, A. Pamment 54*)
Scholes win 6 points
Golcar 0 points

Armitage Bridge 133 (Gav. Smith 4-23)
*Kirkburton 119 (Rich. Kettlewell 32, D. Lindley 27, T. Healey 3-13, M. Hallas 5-31)
Armitage Bridge win 6 points
Kirkburton 0 points

*Shepley 246-7 (A. Littlewood 65, I. Parry 51, R. Denton 41, H. Brook 3-30)
Meltham 107 (R. Burgin 48, S. Glover 4-56, J. Dearnley 4-7)
Shepley win 6 points, Meltham 0 points

Marsden 77 (T. Graham 4-19, T. Simpson 4-14)
*Slaithwaite 78-6 (J. Bryson 31, G. Ackroyd 4-16)
Slaithwaite win 6 points, Marsden 0 points

Sat 18th June - Frank Platt Championship 2

Honley 138 (J. Green 50, I. Whiteley 4-41, M. Shahbaz 3-14)
*Holmfirth 122 (T. Willetts 4-36, I. Walker 3-21)
Honley win 6 points,
Holmfirth 0 points

Hall Bower 214-9 (D. Moss 73, J. Hunter 38*, M. Walker 6-47)
*Lascelles Hall 115 (S. Walker 36, M. Beaumont 4-52, D. Harding 3-15)
Hall Bower win 6 points
Lascelles Hall 0 points

Kirkheaton 222-8 (J. Fox 76, M. Asaf 40, M. Ahmed 32, B. Downend 3-31)
*Micklehurst 51 (M. Shafiq 7-12)
Kirkheaton win 6 points
Micklehurst 0 points

Hoylandswaine 257-3 (S. Wilson 76, D. Hoyle 95, S. Marsh 28, M. Hinchliffe 28*)
*Thongsbridge 122 (J. Lockwood 3-18, A. Tyas 5-28)
Hoylandswaine win 6 points
Thongsbridge 0 points

Sat 18th June - Cedar Court Conference 2

Lepton Highlanders 202-7 (Y. Azam 47, C. Gillespie 54, R. Joseph 5-53)
*Almondbury 177 (I. Kenworthy 32*, A. Langton 70, Y. Azam 3-41, M. Singh 4-18)
Lepton Highlanders win 6 points
Almondbury 0 points

Clayton West 180-9 (R. Kaskiewicz 25, P. Rigby 53, A. Pratt 4-35)
*Cawthorne 182-7 (R. Nicholson 58, A. Kaye 35, J. Hollin 34*, W. Lockwood 4-26)
Cawthorne win 5 points, Clayton West 1 point

*Paddock 281-8 (M. Turner 78, M. Booth 101*, M. Younis 3-49)
Linthwaite 220-8 (G. Dyson 72, M. Liaqat 43, J. Barber 25, M. Hussain 5-48)
Paddock win 5 points, Linthwaite 1 point

*Shelley 262-3 (J. Sykes 118*, I. Kola 40, J. Nightingale 26, J. Scott 63)
Rastrick 165 (N. Marsden 41, D. Shaw 29, J. Anderson 31*, J. Dyson 4-30, J. Nightingale 3-50)
Shelley win 6 points, Rastrick 0 points