advertise-here.jpg
GR-cricket.jpg
wisden-auction.jpg
 
 
 
 

matches 20110702 results

Click here to go back to the 2011 results page.  

Sat 2nd July - Drakes Premiership

*Broad Oak 216-9 (S Rushworth 83, C Gill 46; G Buckley 6-59)
Kirkburton 217-6 (R Robinson 82, G Buckley 53, J Mellor 31).
Kirkburton win 5 points Broad Oak 1 point

Delph & Dobcross 346 (I Zahoor 107, B Cruse 102, L Hargreaves 47; C Kilner 5-89, H Garg 4-84)
*Marsden 41 (B Khiljee 5-13).
Delph & Dobcross win 6 points Marsden 0 points
Click here for scorecard
 
Barkisland 225 (B Westbrook 49, J Taylor 45, D Robinson 36, S Wheelwright 31; M Cranmer 5-63, G Montgomery 3-42)
*Hoylandswaine 228-4 (M Cranmer 67, A Morris 64no, B Don 28no).
Hoylandswaine win 6 points Barkisland 0 points

*Elland 194-9 (C Walker 62, D Wood 30, R Chaudhary 29; W Hinchliffe 3-41)
Golcar 196-7 (J McNamara 66no, S Whitwam 38; C Goulden 5-55).
Golcar win 5 points Elland 1 point
Click here for scorecard

Slaithwaite 270-5 (C Conners 103no, B Taylor 89, W Hussain 48)
*Scholes 271-8 (I Latif 112, T Brook 58, J Noble 28; I Younas 4-99, R Bruce 3-63).
Scholes win 5 points Slaithwaite 1 point

Shepley 325-5 (S P Singh 125, T Denton 88, L Wiles 50no, T Rees 35)
*Shelley 179 (S Ahmed 46, P Drysdale 34; A Rashid 6-54).
Shepley win 6 points Shelley 0 points
Click here for scorecard

Honley 335-6 (S Kelly 180no, M Fraine 43, H Haye 34, M Joice 30; P Davis 4-64)
*Skelmanthorpe 332-9 (H Rashid 119, J Dollive 83, R Jagger 26; H Haye 5-87, R Howarth 4-113).
Honley win 5 points Skelmanthorpe 1 point
Click here for scorecard

Sat 2nd July - Frank Platt Championship

*Emley Clarence 218-9 (S Sykes 47, A Greenwood 28, D Onions 26, S Hassan 25; I Rafiq 3-61, F Siddiq 5-102)
Paddock 219-9 (S Nazir 46, Z Ahmed 41, S Anderson 31; J lee 6-84).
Paddock win 5 points Emley Clarence 1 point
Click here for scorecard

*Hall Bower 170
(B McDonagh 34, R Evans 27; J Jagger 5-22)
Clayton West 173-3 (M Firth 74no, D Barber 30, T Barber 29).
Clayton West win 6 points Hall Bower 0 points

*Lepton Highlanders 258-9
(S Brown 87, O Smith 52; T Hanman 5-86)
Holmfirth 220 (J Iqbal Snr 66, S Denton 32, S Allen 29; A Grey 5-74, S Brown 3-70).
Lepton Highlanders win 6 points Holmfirth 0 points

*Meltham 262-7
(W Fraine 110, A Hamid 65, I Hussain 26no; M Mobeen 5-70)
Almondbury 154
(U Salim 45, J Van Ee 28; J Storey 5-78, I Hussain 4-63).
Meltham win 6 points Almondbury 0 points

 

Sat 2nd July - Cedar Court Conference

Lascelles Hall 79 (R Hall 30; Z Iqbal 9-42, including hat-trick)
*Thongsbridge 83-1 (B Raven-Hill 52no).
Thongsbridge win 6 points Lascelles Hall 0 points

Cawthorne 172-9
(C Walmsley 49, M Burgess 29; H Charlton 4-39)
*Kirkheaton 176-4 (K Saleem 112).
Kirkheaton win 5 points Cawthorne 1 point

Armitage Bridge 248-9
(A Gledhill 74, H Jones 52, C Jump 30, S Harrison 30; S Rehman 4-75, I Malik 3-80)
*Linthwaite 218 (I Malik 116no, T Javed 30; F Hussain 3-38, J Williamson 3-53).
Armitage Bridge win 5 points Linthwaite 0 points

Micklehurst 189
(A Whitehead 50, D Clayton 35; M Saddiq 5-69, L Pearson 3-37)
*Rastrick 190-5 (A Rehman 105no, M Lambert 25).
Rastrick win 6 points Micklehurst 0 points


Sat 2nd July - Drakes Premiership 2

*Armitage Bridge 233-5 (A. Hill 28, C. Bullock 67, C. Parr 60*)
Scholes 234-5 (A. Pamment 104*, C. Lawson 31, M. Floyd 34*)
Scholes win 5 points
, Armitage Bridge 1 point

Meltham 98 (S. Holmes 33, T. Booth 3-18, C. Cocking 3-0)
*Barkisland 101-1 (S. Oddy 52)
Barkisland win 6 points, Meltham 0 points

*Delph & Dobcross 260-6 (J. Belcham 102, P. Lees 83, I. Cotterill 26*, A. Moorhouse 4-33)
Marsden 248-7 (S. Smith 81, A. Moorhouse 51, N. Shaw 31*, S. Broadbent 3-48)
Delph & Dobcross win 5 points, Marsden 1 point

*Golcar 306-6 (U. Ali 120*, R. Read 62, L. Rothery 47, A. Rowles 3-52)
Elland 184 (H. Palmer 62, C. Richmond 37, S. Gill 3-29, M. Brook 3-40, U. Ali 3-31)
Golcar win 6 points, Elland 0 points

Broad Oak 117 (S. Peacock 41, W. Gardner 3-19, J. Ardron 3-14)
*Kirkburton 121-4 (G. Eastwood 28*, J. Newsome 46*)
Kirkburton win 6 points, Broad Oak 0 points

*Shepley 255-6 (A. Littlewood 103, I. Parry 48, S. Sullivan 55*, S. Jagger 3-52)
Skelmanthorpe 193-6 (P. Redgwick 65*, J. Greaves 26, J. Roebuck 50, R. Denton 4-40)
Shepley win 5 points, Skelmanthorpe 1 point

*Slaithwaite 232-4 (M. Payne 52, G. Holroyd 92, A. Turner 39*)
Emley Clarence 153 (G. Ferguson 35, S. Morley 25, G. Saunders 32*, T. Graham 4-26, J. Bradley 3-30)
Slaithwaite win 6 points, Emley Clarence 0 points

Sat 2nd July - Frank Platt Championship 2

Hall Bower 49 (M. Shahbaz 3-19)
*Holmfirth 51-2
Holmfirth win 6 points, Hall Bower 0 points

*Honley 236-3 (J. Green 39, S. England 39, C. Woodhead 91, M. Sykes 39*)
Kirkheaton 183 (M. Asim 29, M. Asaf 64*, M. Shafiq 32, I. Walker 5-43, C. Woodhead 3-30)
Honley win 6 points, Kirkheaton 0 points

Hoylandswaine 259-9 (S. Wilson 32, D. Hoyle 77, M. Hinchliffe 65, M. Walker 4-39)
*Lascelles Hall 79 (G. Sommerville 37, J. Bird 4-45, M. Hinchliffe 4-11)
Hoylandswaine win 6 points
Lascelles Hall 0 points

Thongsbridge 234-9 (C. Noble 51, J. Thompson 70, B. Downend -30, M. Brylowski 3-23)
*Micklehurst 235-6 (B. Downend 33, M. Reid 52, M. Brylowski 59, A. Jones 33*)
Micklehurst win 5 points, Thongsbridge 1 point

Sat 2nd July - Cedar Court Conference 2

*Almondbury 83 (M. Sarfraz 25, A. Murfin 3-21, M. Arnott 5-20)
Shelley 86-2 (S. Alderson 34*, M. Arnott 26*)
Shelley win 6 points
Almondbury 0 points

*Cawthorne 330-7 (C. Roebuck 28, A. Pratt 192, J. Morgan 32, R. Bagshaw 26, L. Wood 3-63)
Linthwaite 51 (A. Roebuck 3-20) Cawthorne win 6 points, Linthwaite 0 points

Lepton Highlanders 322-7 (M. Azam 42, L. Gillespie 31, T. Atkinson 121, J. Easingwood 27, M. Singh 34*)
*Clayton West 168 (S. Baxter 41, J. Hawke 35, P. Rigby 27, M. Singh 5-15)
Lepton Highlanders win 6 points
Clayton West 0 points

*Paddock 233-4 (S. Nawaz 61, M. Ahmed 31, M. Booth 55*, T. Sajid 36*)
Rastrick 51 (M. Hussain 3-17, D. Wood 3-2)
Paddock win 6 points, Rastrick 0 points