advertise-here.jpg
GR-cricket.jpg
wisden-auction.jpg
 
 
 
 

matches 2013 odd1 results

Click here to go back to the 2013 results page.

header_2013_oddfellows 

Sun 9th June - 1st Round

Click here for all Oddfellows Cup scorecards

Almondbury Wesleyans 249-9 (B Jenkins 70, W Binns 48; S Armstrong 3-30, T Barber 3-61)
*Clayton West 222 (H Senior 51, T Barber 33)
Almondbury Wesleyans win

*Cumberworth United 117 (A Littlewood 30, J Haigh 26)
Lascelles Hall 119-6 (K Saleem 38)
Lascelles Hall win

Broad Oak 320-7 (J Wadsworth 80, J Greaves 69, T McCreadie 46, B Burnett 35, R Phillips 30)
*Denby 247 (M Smith 62, K Buxton 44, A Hodgson 38; R Phillips 3-50)
Broad Oak win

*Emley Clarence 214-9 (O Bottomley 42, R Clark 33, A Greenwood 30; S Rehman 4-31, W Ullah 3-41)
Linthwaite 89 (A Greenwood 5-35, T Taylor 3-19)
Emley Clarence win

*Lepton Highlanders 183-9 (P Baxter 36, A Waring 30, J Atkinson 27, C Gillespie 25no; M Bramall 3-41)
Cawthorne 186-4 (B Simpson 75, G Parkes 37, L Skelly 25no; J Atkinson 3-39)
Cawthorne win

Kirkheaton 225 (J Asaduzzaman 80, M Senior 57, P Girardi 26; C Lloyd 4-36)
*Moorlands 230-8 (M Battye 51no, A Fortis 44, C Lloyd 38, S Wain 30)
Moorlands win

*Paddock 182 (T Shah 54, M Hussain 44no)
Denby Dale 114 (H Rose 49, F Siddiq 3-17)
Paddock win

*Slaithwaite 179 (S Davey 41, M Illingworth 28, I Holt 27no; A Singh 3-19, J Vickers 3-40)
Rastrick 127 (B Birkhead 50no; T Graham 4-14, M Illingworth 3-29)
Slaithwaite win


header_2013_earnshaw

Sun 9th June - 1st Round

Click here for all Earnshaw Cup scorecards 

*Hall Bower 326-7 (B Robshaw 63, D Moss 85, M Beaumont 77)
Denby 146 (J E Hunter 49, G A Potter 51; N Hellawell 3-14, D Crane 3-15)
Hall Bower win

*Rastrick 219-6 (D Thaxter 31, N Stead 61, J Pearson 45no)
Cumberworth United 165 (O Hirst 55; A Waqar 3-17, N Spence 3-17)
Rastrick win

*Kirkheaton 146 (W Hussain 64; S Stenhouse 3-51)
Moorlands 148-7 (M Baldwin 42; W Hussain 3-37)
Moorlands win

Shelley 270-7 (D Jones 73, A Kilner 45; D Taylor 4-34)
*Lascelles Hall 193 (J A Shaw 33; J Hart 4-52)
Shelley win

Paddock 104 (P Metcalfe 35)
*Shepley 105-1 (G Bradley 61no)
Shepley win

*Almondbury Wes 91 (R.Thewlis 3-6, J.Tyas 3-23, S.Glover 3-10)
Denby Dale 92-5 (R.Lammyman 58*)
Denby Dale win

*Delph & Dobcross 226-7 (B Cunningham 46, S Broadbent 68, B Cruse 64no; D J Wagstaff 3-48)
Thongsbridge 173 (T Webster 58; N Jones 5-22)
Delph & Dobcross win

Linthwaite 203 (J.Barber 65, G.Dyson 56; C.Zaffino 4-42, S.Smith 3-35)
*Marsden 145 (S.Smith 29, T.Haigh 38)
Linthwaite win